חוקי טקסס הולדם בסיסיים

משחק הפוקר הפך לטרנד עולמי שלא מדלג על שום מדינה בעולם, אבל אם לא תדעו את כללי המשחק איך תשחקו? אז הבאנו לכם את חוקי הפוקר או בשמם העדכני חוקי טקסס הולדם הבסיסיים. מספר המשתתפים במשחק קלפים לפוקר הוא בדרך כלל בין 5 ל-9. במשחק ביתי, להבדיל ממשחקים מקצועיים בקזינו וכדומה, אפשר למנות את אחד המשתתפים לשמש בתפקיד "מחלק הקלפים"(דילר), ואפשר גם להעביר את התפקיד בתורנות.

מטרת המשחק

נתחיל מהסוף: השחקן צריך לחתור לצירוף מוצלח ביותר של 5 קלפים מתוך הקלפים שעל השולחן וכן של שני קלפים אישיים שרק השחקן עצמו רואה (היד שלו). כדי להגיע למצב של צירוף נכון של הקלפים, צריך קודם כל לעבור את שלב ה'שואודאון' – חשיפת הקלפים. אם רק לשחקן אחד נשארו קלפים לפוקר הוא זוכה בכל הקופה גם לפני השואודאון, אם לא - המשחק יימשך. לפי עמדת ה'כפתור' קובעים מי ידבר ראשון בכל תור. אחרי כל סיבוב עוברים לשחקן השמאלי לפי כיוון השעון.

סבבי הימורים

במהלך המשחק עושים 4 סבבי הימורים, בכל סבב מחלקים את הקלפים, קובעים מראש שני הימורים (הימור כפוי) לשחקנים הראשונים (בליינדים), השחקן משמאל לדילר משלם חצי מההימור הכפוי (סמול בליינד), והבא בתור משלם את ההימור במלואו (ביג בליינד). לאחר שהוכנס כסף לקופה על ידי הבליינדים, מחלקים את הקלפים ומסיימים את הסבב הראשון שנקרא פרי פלופ.

מה האופציות העומדות בפני המהמרים?

כל אחד מהמשתתפים מקבל 2 קלפים לפוקר ורק לו עצמו מותר להסתכל בקלפים. השחקן שמשמאל לביג בליינד מקבל את רשות הדיבור, בפניו (ובהמשך בפני שאר המשתתפים) עומדים שלוש אפשרויות: 1. אופציית 'פולד' (קיפול) – הוא יכול להחזיר את הקלפים לדילר, ובכך הוא מפסיד את הסבב הנוכחי וחייב להמתין לסבב הבא. האופציה הבאה היא אופציית ה'רייז' (העלאה) – באפשרות זו הוא יצטרך להכניס לקופה סכום יותר גבוה (מינימום כפול) מסכום ההימור הקודם.

האופציה השלישית העומדת בפני השחקן היא אופציית ה'קול' (תשלום) -  כלומר לשלם סכום השווה לסכום ההימור האחרון. במידה שההימור האחרון היה של הבליינד הרי שהוא צריך להשוות את הסכום להימור של הבליינד, אם מישהו כבר העלה את ההימור עליו לשלם כפי הסכום הגבוה יותר. מתי מסתיים ה'פרי פלופ'? כאשר התור שב למשתתף האגרסיבי האחרון.

תפקידו הרם של הביג בליינד...

כאשר מגיע זמנו של הסמול בליינד, עומדות בפניו כאמור, כמה אופציות. כלומר, או שהוא מחליט להפעיל את אופציית ה'קול' ואז יצטרך להשוות את סכום ההימור למהמר האחרון, ולצורך כך יקזזו לו את הסכום שכבר הניח בתחילת המשחק. אולם אם יבחר הסמול בליינד באופציית ה'פולד' אינו מקבל חזרה את סכום ההימור הראשוני שהניח בתחילת הסבב. אם אף לא אחד מהשחקנים מעלה את סכום ההימור התור עובר לביג בליינד.

שלבי הימורים הבאים

כעת, יכול הביג בליינד להחליט אם להקפיץ את הסכום ולהכריח את הרוצה להמשיך במשחק לשים בקופה יותר כסף, או שהוא יכול לבחור באופציית 'צ'ק' והמשחק יעבור לסבב הבא. נכנסים לסיבוב הנקרא 'פלופ', פותחים לעיני כולם 3 קלפים לפוקר מתוך חמשת הקלפים של הקהילה, המשחק ממשיך כמו במשחק הקודם. אם אפילו אחד מהשחקנים לא הקדים אותו בהימור, הוא יכול לבחור באופציית 'צ'ק' כלומר, למסור הלאה את התור, או להמר ולחייב את המשתתפים שרוצים לשחק שיכניסו כסף לקופה.

שלבי הטרן והריבר

אם מישהו כן הקדים אותו בהימור יש לו שלושה אופציות: תשלום, העלאה או הימור כפי שכבר הוסבר לעיל. סבב הפלופ מסתיים כאשר התור שב למשתתף האגרסיבי האחרון או לסמול בליינד. כעת כל המשתתפים המחזיקים בקלפים משלמים את ההעלאה שבוצעה לאחרונה, ואז הדילר מניח את הכסף בקופה ופותח את ה'טרן' שהוא הקלף הבא ולמעשה יש רביעיית קלפים על השולחן. לאחר מכן שוב יש סבב הימורים ובסיומו פותחים את הקלף האחרון ה'ריבר'.

קביעת זהות המנצח

בסוף הקלף האחרון, אם התור חוזר לאגרסיבי חושפים את הקלפים ומכריזים על המנצח (היד הטובה ביותר). חשוב להדגיש כי לא תמיד חייבים להגיע לשואודאון, אם רק שחקן אחד נשאר עם יד, בכל סבב הימורים, הוא מנצח ללא יריבים ולא צריך להראות את הקלפים לשאר המשתתפים, מה שמאפשר לעיתים לבלף ולנצח למרות שיש לך קלפים חלשים יותר משאר המשתתפים (בהנחה שאתה הימרת והם פרשו).

פוקר טקסס הולדם הוא משחק מלא אפשרויות ועניין שסוחף אחריו מעריצים רבים וטורנירים בעלי משתתפים רבים, לכם נשאר רק לבחור את חבילת הקלפים ולהתחיל לשחק - מאחלים לכם משחק מהנה!