איך מסדרים לוח שחמט?

אם אתם מחפשים תחביב שלא רק יעביר לכם את הזמן ורוצים לנצל כל רגע ממנו בצורה טובה, משחק שחמט הוא בדיוק בשבילכם. שחמט הוא משחק שדורש לא מעט תכנון ואסטרטגיה, חשיבה ארוכת טווח של כמה צעדים קדימה ויכולת שינוי כיוון נכונה בכל זמן נתון. זהו משחק שיפתח את החשיבה שלכם ואת יכולת התמרון שלכם במצבים שונים, ואם תירצו בהמשך לקחת אותו עוד צעד קדימה, תוכלו להצטרף לאחד ממועדוני השחמט ולקחת חלק בתחרויות ואליפויות.


אם אתם רוצים לדעת איפה קונים לוח שחמט כדי להיכנס לתחום, דו שהוא יכול להיות מכל חומר שהוא בהתאם לדמיונו של מי שיצר אותו – אבן, זכוכית, מתכת, קרטון, נייר, פלסטיק או כל חומר אחר ואחרי שרכשתם הגיע הזמן שתדעו איך לסדר לוח שחמט. אז הנה הסבר שלב אחרי שלב:


שלב 1 – מיקום הלוח


בלוח שחמט יש שמונה שורות ושמונה עמודות, מה שאומר סה"כ 64 משבצות. השורות ממוספרות מ-1 ועד 8 והעמודות A עד H. רגע לפני שאתם מתחילים לסדר את החיילים על הלוח, מקמו אותו ככה שהריבוע הלבן נמצא מצד ימין וקרוב אליכם (למטה)


שלב 2 – הצריחים בפינות הלוח


מתחילים עם סידור הצריחים בלוח השחמט, אלו שכל אחד מהם קרוי גם "טורה". מניחים את הצריחים בפינות הלוח התחתונות, הפינות שקרובות אל השחקן שמסדר. 
חשוב לציין, הסידור הינו של צד אחד אבל השחקן השני שמשחק עם הצבע השני עושה בדיוק אותו הדבר ממול, זו תמונת מראה מלאה.


שלב 3 – הפרשים


הבאים בתור אלו הפרשים (הסוסים) שהמיקום שלהם הוא אחד ליד הצריכים הנמצאים בפינות, מה שאומר במשבצת השנייה בכל צד.


שלב 4 – הרצים


הרצים הם אלו שישחקו באלכסון ותמיד ישארו על הצבע שלהם. הם השומרים הצמודים של המלך והמלכה מצד אחד ומצד שני, הם אל שצמודים לפרשים. 


שלב 5 – המלכה


יש לא מעט אנשים שמתבלבלים במיקומים של המלך והמלכה אבל כן, יש חשיבות למיקום של כל אחד מהם. במקרה של המלכה חשוב לזכור שהיא תעמוד על הצבע שלה. מה זה אומר? זה  אומר שהמלכה השחורה תעמוד על משבצת שחורה והמלכה הלבנה תעמוד על המשבצת הלבנה. תמונת מראה כבר אמרנו?


שלב 6 – קבלו את המלך!


מטרתם הסופית של כל מהלכי השחמט הם להגיע אל המלך של השחקן היריב ולהרוג אותו. כשאתם מסדרים את השחקנים על לוח השחמט, אחרי שסידרתם בשורה הקרובה אליכם את הצריכים, הפרשים והרצים וכמובן את המלכה, הניחו את המלך במשבצת שנותרה בשורה.


שלב 7 – החיילים שמגינים


סיימתם עם כל השחקנים בשורה הראשונה? הגיע הזמן לסדר את החיילים שבשורה השנייה. איך מסדרים אותם? פשוט מאוד, הם אמורים למלא את כל השורה השנייה. הם אמורים להגן על הכלים החשובים שמאחוריהם ובלי תזוזה שלהם אי אפשר יהיה לקדם את השורה הראשונה (למעט הפרשים)


שלב 8 – מתחילים לשחק!


אז זהו, סידרתם את כל הכלים על לוח השחמט ועכשיו אתם רוצים להתחיל לשחק. מי שמתחיל לשחק ראשון הוא זה שיש לו את החיילים והכלים הלבנים, והשחוק הוא הבא אחריו. אתם יכולים כמובן להחליט בעצמכם מי יהיה הלבן ומי יהיה השחור, אבל זה שיהיה הלבן הוא זה שיתחיל.
אז עכשיו כשאתם יודעים איך לסדר לוח שחמט ומצאתם איפה קונים לוח שחמט, הגיע הזמן שתתחילו ליהנות, שתתחילו לשחק באחד המשחקים הכיפיים והמאתגרים ביותר שישנם, משחק עתיק שסוחף אחריו עוד ועוד אנשים שישחקו בו.