חוקי הפוקר וכיצד משחקים

 

מהם חוקי הפוקר?

פוקר משחקים כמשחק קבוצתי, תלוי כמה שחקנים רוצים לשחק, אבל לפחות שניים כי זהו עימות. מדובר במשחק שבו מנצח מי שנשאר אחרון ולא נשבר מול ההימורים של חבריו הוא זה שמנצח בסוף עם הקלפים שערכם הוא הגבוה יותר והוא גורף את כל הקופה. כל שחקן מקבל חמישה קלפים שנקראים "יד". כל שחקן מחליט לפי היד שקיבל בכמה להמר שהוא בעל הקלפים הטובים ביותר ולבקש מהמחלק לקבל קלפים נוספים בסיבוב הראשון אם יש לו צורך בכך, ואז מחליט אם להישאר או להמשיך להמר ולהוסיף בכל סיבוב סכום נוסף. 52 קלפים הם המשחק הרגיל אולם יש גם משחקים שבהם משחקים בפחות. יש גם גרסאות נוספות של פוקר שידועות בעולם ועוד, ואפשר גם לשחק פוקר במחשב וכמובן שבטורנירים ובתחרויות.

 

איך משחקים?

כל שחקן מקבל חמישה קלפים שאותם הוא מסתיר ונקראים "יד". כל שחקן מניח הימור על השולחן בסכום שנראה לו מתאים לדירוג היד שלו, בתקווה שהוא הכי גבוה והוא זה שיגרוף את כל הקופה. אם יש צורך מבקשים מהמחלק להחליף כמה קלפים לפי הנדרש מבלי לחשוף אותם, ומניחים לשחקנים אחרים לנחש אם היד שלכם השתפרה או לא. מעדכנים את ההימור אם צריך ועוברים בסבב משחקן לשחקן שמחליט אם להגדיל את ההימור שלו או לצאת, אם הוא מנחש שהיד של האחרים גבוהה משלו. בסופו של דבר חושפים את הקלפים ומגלים מהו דירוג היד של כל אחד והמנצח הוא הגבוה ביותר. כך שהמטרה היא להגיע בכמה סבבים לניצחון במשחק ולהגיע לכך שחמשת הקלפים של היד שלכם או חלקם יהיו בעלי הערך הגבוה ביותר לפי כמה דירוגים, כמפורט בהמשך. את המנצח קובעים גם לפי ערך הקלפים אם יש כמה שחקנים שקיבלו צירוף (יד) זהה.

 

 

רצף מלכותי - Royal flush – סדרה מאותה צורה של קלפים שמתחילים ב-10 ונגמרים במלכה. 

רצף – Straight flush – סדרת חמישה קלפים עוקבים מאותה צורה, לא משנה באיזה מספר הם מתחילים.

רביעייה - Four of a kind – ארבעה קלפים מארבע הסדרות עם ערך זהה.

בית מלא – Full house – שלישייה וזוג כלשהם.

צבע – flush – חמישה קלפים כלשהן מאותה צורה.

רצף – straight – חמישה קלפים בסדר עולה, סדרה עוקבת.

שלישייה – שלושה קלפים בעלי מספר זהה.

שני זוגות – two pair – שני זוגות קלפים, לכל זוג אותו ערך.

זוג – Pair – זוג גלפים עם אותו מספר.

קלף גבוה – High card – חמישה קלפים עם קלף גבוה אחד שלא תואמים שום אפשרות קודמת מהמפורט לעיל.

 

למה חוקי הפוקר פחות חשובים מהתנהלות?

ערכים של קלפים ומספרים הם תמיד חשובים כערכים מוחלטים אולם כפי שאתם רואים, פוקר מתנהל גם על ידי מי שאין לו את הקלפים המנצחים לפי הגדרה. יש חוקים ברורים מתי מנצחים לפי הסיבובים ומה צריך להגיד בכל סיבוב אבל יש גם את אותם כללים שהופכים את הפוקר למשחק מרתק ומאתגר אנושית. בחוקים לא כתובים אלה לומדים גם מתי מותר להמר לא רק בכסף אלא גם במתן אמון, בהכרעה והחלטה האם אתם קוראים נכון את הבעת הפנים ושפת הגוף של יריבכם והם מבלפים אתכם.