משחק קלפי סודות

 

"קלפי סודות" הוא משחק ייחודי אשר באמצעות שימוש בדמויות קסומות ומרהיבות, מאפשר הצצה וקיום שיח פורה עם הילד על רגשותיו, מחשבותיו וסוגיות שונות המציפות את עולמו הפרטי. המשחק מאפשר לשחק בדרכים שונות, בהתאם לרמת הילד או למטרת המשחק, בדרך קלה ומהנה לילדים ולמבוגרים כאחד.

מה הרעיון שעומד מאחורי המשחק?

ההורים שבנינו מכירים היטב רגעים של "קצר" בתקשורת, ולא בהכרח כזה שמלווה בכעס, או במרמור, אלא פשוט כזה שנובע מפערי הגילאים ודרכי התקשורת בניינו כמבוגרים, לבין הילדים ועולמם העשיר. הדבר נכון לכל הגילאים, אולם בייחוד בגילאים הצעירים, בהם הילדים עוד לא יודעים להביע את עצמם מבחינה רגשית, או שאינם מצליחים לתאר בפני ההורים סוגיות שונות המאפיינות את חייהם.

בהתאם, משחק "קלפי סודות" הופק מתוך הצורך לגשר על פערי התקשורת בין ההורים לילדים, ולסייע בתיווך מסרים שונים באמצעות דרך כיפית, ידידותית ומותאמת לילדים. במקום לנסות "לדובב" את הילדים, אנו מציעים לכם דרך נפלאה ליצירת קשר עמוק ופורה עם הילדים!

אילו "סודות" ניתן לגלות תוך כדי משחק?

ממש כמו אצלנו המבוגרים, גם ילדים צריכים לעיתים סיוע בעיבוד חוויות, תהליכים, רגשות ורצונות. לפעמים, כאשר מבקשים מאיתנו לעצור לרגע ולחשוב על נושא מסוים המעסיק אותנו, נגיע למסקנות ותובנות שונות מאלו שהכרנו בתחילה. לכן, המשחק נועד בין היתר לסייע לילדים לגלות סודות על עצמם ועולמם הפרטי ויותר מכך, המשחק מהווה מעין רגע של מחשבה על נושאים שונים, ולמידה חוייתית והדדית אודות נושאים מגוונים.

יתרונות המשחק:

-           הציורים (שההשראה להם היא בין היתר מקלפי הטארוט) מותאמים לילדים וידידותיים.

-           המשחק מאפשר גמישות באופן העיבוד וההנגשה של התכונות לילד.

-           המשחק מעודד חשיבה, דיון ועיבוד של אירועים שונים בחייו של הילד.

אז איך זה עובד?

הערכה שלנו כוללת משחק קלפים וספק תואם, כשכל תמונה ושיר (התואמים בספר ובמשחק) מסמלים תכונה מסוימת ובמקביל גם חוזקה או אתגר בחייו של הילד, המעודדים את הילד לשמוע, להביע את דעתו, או פשוט ללמוד אודות אותו הנושא.

את הקלפים מניחים הפוך, כאשר הם פרוסים על השולחן\רצפה, ובמקביל ניתן לפתוח את הספר ולבקש מהילד לבחור קלף.

קיימות שלוש אפשרויות למשחק:

  • גילוי סוד –ניהול שיח (ברמות עומק שונות) על התכונה שהופיעה.
  • גילוי סוד עצמי – הכוונה לגבי תכונות "טובות" או כאלה שיש לחזק.
  • גלוי סוד עמוק – קבלת מידע על שאלה המטרידה את הילד.

כל הדרכים שציינו לעיל הינן מבוססות שיח.

עם מי משחקים?

המשחק נועד להורים וילדים, אולם ניתן לשחק בו עם חברים, בכיתה או בכל הזדמנות מתאימה להעמקת נושאים שונים הנוגעים לעולמו הרגשי של הילד. בנוסף, המשחק יכול לסייע בעיבוד חוויות שונות, להוות משחק פתיחה לתהליכים שונים וכד' ולשרת אנשי מקצוע מתחום ההוראה, התקשורת ועוד.

בהקשר של נושא הגמישות, חשוב לציין כי יתרונו הגדול של המשחק הוא רמות השיח השונות שניתן להגיע אליהן עם הילד. כך, תוך כדי משחק, ניתן לתת זמן למחשבה, לעודד את הילד להביע את דעתו האישית, ואף לגלות נושאים אסוציאטיביים שונים העולים מתכונות או דמויות שהופיעו בספר או בערכת הקלפים.

האם המשחק מתאים לגילאים מסוימים?

לא כתוב במפורש לאילו גילאים המשחק מיועד מכיוון שניתן לשחק בו במגוון גילאים רחב, בהתאם לצורך של הילד\ההורה ורמת הילד. המשחק יכול להוות משחק דמיוני, אולם כאמור ניתן להעמיק בו כפי רצונכם!

ולסיכום: עם מה תצאו מהמשחק?

מצד הילד, המשחק יכול להביא למסקנה חשובה, עיבוד ואף הקניית ערכים חיוביים שיסייעו לו בחייו, לצד שיפור התקשורת עם ההורים או החברים.

לרכישת המשחק ולעוד משחקים לחצו כאן