משחק קליעה למטרה

 

משחק קליעה למטרה מוכר גם בשם משחק חיצים או הטלת חיצים. זהו משחק תחרותי אשר מטרתו היא לקלוע חיצי הטלה אל עבר לוח מטרה אשר תלוי על הקיר. במשחק קליעה למטרה קולעים את החיצים ביד בניגוד לחץ וקשת בהם יורים אותם. בתקופות עבר, התייחס המושג 'הטלת חיצים' למגוון משחקים שונים אשר היו מובדלים בלוחות המטרה, בחיצים וכמובן בחוקי המשחק- אך כיום, מתייחס המונח רק למשחק אחד בעל חוקים קבועים וכלים זהים, הלא הוא משחק קליעה למטרה.

קליעה למטרה – כך זה התחיל

משחק קליעה למטרה נחשב כיום לאחד מענפי הספורט המקצועיים והתחרותיים בכל מכון ספורט וניתן לרכוש את אביזרי המשחק גם לשימוש ביתי. בעבר, לא הכירו במשחק קליעה למטרה כענף ספורט אלא הוא היה סתם משחק ששיחקו בו באופן מסורתי בפאבים ברחבי העולם. הוא היה נפוץ מאוד בחבר העמים הבריטי וברחבי אנגליה (אגב, זו הייתה המדינה הראשונה שהכירה במשחק הזה כענף ספורט), הוא שוחק גם בהולנד, באירלנד, ברחבי המדינות הסקנדינביות, בארצות הברית ובעוד מקומות רבים בעולם.

מה צריך בשביל לשחק?

רוצים לשחק בקליעה למטרה? למעשה מה שאתם צריכים זה רק לוח עגול מתאים וחיצים ייעודיים. וכל שעליכם לעשות זה פשוט להתחיל לקלוע... מה שכן, יש הרבה מאוד סוגים של לוחות וכן מגוון סוגי חיצים. ההבדלים ביניהם הם הבדלי איכות וכן התאמה לגילאי השחקנים המיועדים. לוחות המשחק מגיעים בקוטר אחיד של 18 אינצ' – 46 ס"מ, הם מחולקים ל- 20 יחידות כמו פיצה; כל יחידה בצורת משולש אשר קודקודו נמצא במרכז הלוח.

החומר ממנו עשויים לוחות המשחק יהיה בדרך כלל מסיבי סיסל. ניתן גם להשיג לוחות זולים יותר אשר עשויים מנייר דחוס וככל הנראה הם פחות עמידים. כל יחידה בלוח המשחק מגודרת בחוט ברזל דק וסכום הניקוד מופיע אף הוא על הלוח. החיצים המיועדים למשחק עשויים ממגנט, צמדן או מחומרים משולבי מתכת. 

חוקי המשחק – כך תשחקו נכון

החוקים במשחק קליעה למטרה הם חוקים פשוטים מאוד ואפשר לומר גם קלים לביצוע. למעשה אפשר לסכם אותם בשתי מילים – גובה ומרחק. את לוח המשחק יש לתלות בצורה כזו שמרכז לוח הקליעה נמצא בגובה של 1.73 מטר מהרצפה ולהקפיד שהלוח עצמו יהיה בגובה העיניים של השחקנים. כלומר בערך 1.82 מטר מהרצפה. השחקן עצמו צריך לעמוד במרחק קבוע מהלוח אשר מסומן בקו והוא במרחק של 2.37 מטר מלוח המשחק.

גבהים אלו וכן המרחקים האמורים נקבעו ונחקקו על ידי הפדרציה העולמית בהטלת חיצים ובקליעה למטרה והם מיושמים במשחקים רשמיים וכן ברחבי העולם. גם אופן צבירת הנקודות נקבע על ידם והוא 50 נקודות במקרה של פגיעה במרכז הלוח או 25 נקודות בעת פגיעה בטבעת החיצונית של מרכז הלוח.

משחק קליעה למטרה מקצועי

קיימים סוגים שונים של משחק קליעה למטרה מקצועי אך הנפוץ ביותר מבניהם הוא 'משחק 501'. בשיטת משחק זו מקבל כל שחקן 501 נקודות התחלתיות אשר איתן הוא מתחיל לשחק והמטרה היא כמובן להיפטר מכל הנקודות ולהגיע ל- 0. בכל פעם בו שחקן מטיל את החץ, מפחיתים לו מסך הנקודות את הסכום בו הוא פגע. הקושי העיקרי במשחק הזה הוא לקראת הסוף שאז עומדים כולם עם סכום נקודות הקרוב ל- 0. ולמה? מכיוון ששחקן הפוגע בניקוד שגדול מהסכום שנשאר לו או במילים אחרות, עובר את ה- 0, יצטרך לחזור למספר הנקודות שהיו לו בתחילת התור הקודם. המנצח יהיה שחקן שיצליח לפגוע בחץ האחרון בבול המרכזי בלוח.