משחק ברידג' – המדריך למתחילים

הוא התחיל את דרכו כמשחק של האליטה, אבל בשנים האחרונות הברידג' מבסס את מעמדו כמשחק אסטרטגיה מרתק שאף נחשב לענף ספורטיבי. משחק החשיבה הזה מורכב מרשת של חוקים ומהלכים, אבל כדי להתחיל לשחק מספיק להבין את הכללים המרכזיים שלו. אם הסתקרנתם ואתם מעוניינים להיכנס לעולם התחרותי הזה, הנה המדריך הקצר למתחילים.

המשתתפים וכלי המשחק

בכל משחק ברידג' ישתתפו תמיד ארבע שחקנים המתחלקים לשני זוגות. כלי המשחק פשוטים – חבילת קלפי ברידג' הכוללת 52 קלפים, ללא ג'וקרים. 52 קלפים אלו מחולקים לארבע סדרות (עלה, לב, יהלום, תלתן), כאשר בכל סדרה 13 קלפים. אם אתם רק מתחילים, חפיסת קלפים כזאת תספיק לכם, אך בהמשך תוכלו להיעזר גם בכלים כגון מחזיקי קלפים או דפים לרישום שיאפשרו לשחק בנוחות ולעקוב אחר ההתקדמות שלכם במשחק.

מטרת המשחק

המטרה של משחק ברידג' היא קודם כל לעמוד במילה שלך. כל זוג שחקנים מתחייב לקחת כמות מסוימת של קלפים מהזוג השני (בין 7 ל-13), וצריך לנסות כמובן להכשיל את הזוג המתחרה. לצורך זה מחולק המשחק כולו לשלושה שלבים עיקריים: שלב החלוקה של הקלפים, שלב ההכרזה של השחקנים והשלב הביצועי של המשחק.

פתיחת המשחק - חלוקת הקלפים

בשלב הראשון של המשחק ה"דילר" (dealer) מחלק לכל שחקן 13 קלפים. חשוב לציין כי הדילר אינו קבוע, ובכל סיבוב שחקן אחר לוקח על עצמו את התפקיד הזה. לרוב, כל שחקן או כל זוג יגיע עם חפיסה משלו כשהיא כבר מעורבבת ומוכנה לשימוש. בתחרויות מקצועיות מתייחסים לחלוקת הקלפים ברצינות, וכל שחקן מקבל לידיו לוח (בורד) המציין את תורו. הלוח כולל גם ארבעה כיסים שבהם מסודרים מראש הקלפים המיועדים לחלוקה לכל השחקנים.

ההכרזה

בסיום החלוקה, מגיע שלב ההכרזה. הדילר מתחיל ומכריז על מספר קלפים ללקיחה ועל סדרת הקלפים. משם ממשיכים בכיוון השעון, כאשר השחקנים האחרים צריכים כל פעם להכריז על מספר גדול יותר של קלפים ללקיחה או להכריז PASS (עבור) אם אינם מעוניינים להציע מספר לקיחות גבוה יותר. בסוף המכרז, כאשר שלושה שחקנים מכריזים על "עבור" מתקבל ה"חוזה" של הכרוז המנצח, הכולל את מספר הקלפים ללקיחה ואת שם סדרת הקלפים השליטה.

הכרזות אחרות

כדי שהמשחק יהיה מעניין, ניתן להכריז גם על Double (כפל) או על Redouble (כפל כפליים). אם הכרזת הכפל היא סופית, ואין אחריה הכרזות נוספות, השחקן שהכריז יקבל מספר נקודות רב יותר במידה שינצח. לעומת זאת, אם יפסיד, המתחרים שלו יקבלו יותר נקודות. ההכרזה השנייה (כפל כפליים) אומרת שהשחקן שיבצע את החוזה שהתחייב אליו יקבל עוד יותר נקודות, וגם כאן, אם ייכשל – הנקודות יעברו ליריבים.

המשחק

בתום ההכרזה, הכרוז מתמודד מול זוג המגינים. השותף הדומם שלו מציג באופן גלוי את קלפיו ופועל לפי הנחיות הכרוז בלבד. הסיבוב מתחיל בכיוון השעון, וכל שחקן מניח קלף. הזוכה בקלפים הוא בעל הקלף הגבוה ביותר. הזוכה מתחיל בסיבוב חדש שגם בו זוכה בעל הקלף הגבוה יותר. רק שימו לב – בכל סיבוב, השחקן צריכים לשים קלף מהסדרה השייכת לקלף הפותח. לאחר שהשחקנים השתמשו בכל 13 הקלפים מכריזים על המנצח.

טיפים לסיום

משחק ברידג' מבוסס על חשיבה וקצת מזל, אבל ישנם גם כמה טיפים שיעזרו לכם להוציא ממנו את המיטב:

  • סדרו את היד שקיבלתם לפי הסדרה בסדר עולה כדי שיהיה לכם קל למצוא את הקלפים.
  • בסיבוב לקיחות אל תמהרו, ואל תשתמשו בקלף גבוה יותר ממה שאתם צריכים.
  • תלמדו ותתנסו  ככל שתכירו את המשחק יותר טוב כך תיהנו יותר ותגדילו את הסיכוי שלכם לנצח.