הכל על קוביות משחק

קוביות משחק מאפשרות לשחק משחקים רבים. קשה לדמיין את עולם המשחקים ללא קוביות המשחק המוכרות והנאמנות כל כך - התפקיד המרכזי של הקוביות הוא לקבוע מספר באקראיות. במשחקים רבים הקובייה היא זו שקובעת כמה צעדים יצעד כל שחקן בתורו, זאת בצורה אקראית בהתאם למספר שעולה בהטלת הקובייה. רוב הקוביות מיוצרות מפלסטיק, אם כי יש קוביות מחומרים אחרים כמו עץ, מתכת ועוד.

קוביות ומספרים

הקובייה הסטנדרטית כוללת על שש הפאות שלה את הספרות אחת עד שש. כאשר על כל זוג פאות נגדיות סכום הספרות הינו שבע. קוביות אלו נחשבות לאוניברסליות והן מתאימות להרבה מאוד סוגי משחקים. בהטלת הקובייה יקבל השחקן בצורה אקראית את המספר שיגדיר את הפעולה שלו בתורו. לעומת קוביות אלו יש גם קוביות מיוחדות, כאלו שעל הפאות שלהן אין רק ספרות אלא סימנים שונים. זה יכול להיות סימנים של צבע, אותיות, שמות קלפים, עשרות שלמות, מספרים זוגיים בלבד או סימונים של הוראות למשחק מסוים.

היסטוריה של קוביית משחק

כיום אנחנו נהנים מאביזרי משחק מעוצבים בסגנון מודרני. אך גם בימים עברו שחקו וגם אז השתמשו בקוביות משחק. אך כמובן שהקוביות יוצרו מחומרים עתיקים והעיצוב שלהם היה נראה בהתאם. ניתן למצוא תמונות של קוביות משחק שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות, והן משויכות לתקופה של כאלפיים שנה לפני הספירה. הקוביות הללו מזכירות את קוביות המשחק שלנו כיום, וככל הנראה הם שמשו את הילדים במשחקים השונים. אך כמו היום מסתבר שגם אז, לא רק ילדים שיחקו בקוביות אלא גם מבוגרים.

במשנה מוזכר הביטוי המשחקים בקוביא. מדובר על אנשים ששחקו באבן ועליה סימנים כמשחק הימור ומזל כדי להרוויח כסף. המשנה מציינת את המשחקים הללו כמי שפסול לעדות בדומה למלווה בריבית, מפריח יונים וסוחרים בפירות שביעית.

לאילו משחקים מיועדות הקוביות?

יש כמה סוגי משחקים בהם נשחק בקוביות. בכל משחק יש לקובייה תפקיד להכריע באופן אקראי ולתת למשחק נופך של הפתעה. הקובייה מתאימה לשימוש הן בקרב פעוטות שכבר מבינים ערך מספרי או כמותי והן עבור בוגרים.

  • משחקי קופסה - לא מעט משחקי קופסה מכילים בין יתר האביזרים שלהם גם קוביות. הקובייה במשחקים אלו נועדה לקבוע תור, לקבוע מספר צעדים, לקבוע מהות של פעולה וכדומה.
  • משחקי לוח - במשחקי לוח יש תמיד מרוץ התקדמות בין שני שחקנים לפי כללי המשחק הנבחר. הקובייה מאפשרת לצעוד ולהכריע מה יכול כל שחקן לבצע בתורו.
  • משחקי תפקידים - גם במשחקי תפקידים משתמשים בקוביה והיא מלווה את המשחק ואת השחקנים.
  • הימורים וקלפים - במשחקי הימורים וקלפים משתמשים גם כן בהטלת קוביה.

כיצד מסומנת הקובייה?

גם כאשר מדובר על קוביית מספרים יש שיטות סימון שונות. יש קוביות שעליהן מוטבעות ספרות. לעומת קוביות אחרות שעליהן נקודות בכמות המתאימה – שלוש נקודות על הפאה של הספרה שלוש וכן הלאה.

פיתוח משחקים והצורך בקובייה

כיום יש לא מעט אנשי חינוך או מפתחים לעזרים דידקטיים שמפתחים משחקים בעצמם בהתאם לצורך ובהתאמה למטרה דידקטית מסוימת. לדוגמה, משחקי קריאה, משחקי חשבון, משחקי רגשות וכדומה. לכל משחק כזה יש מטרה לימודית או העשרה בכל היבט אחר. גם משחקים להעשרה רגשית ופיתוח מיומנויות וכישורי חיים יכולים לכלול קוביות משחק.

קובייה כשרה והוגנת

קוביית משחק צריכה להיות כשרה והוגנת - כלומר, סימטרית ומתוכננת נכון לעניין סימון המספרים. כדי לאפשר משחק הוגן הקובייה צריכה ליפול באופן אקראי על הצדדים השונים שלה, הן מבחינת אופן הזריקה והן מבחינת ייצור הקובייה.