איך משחקים שחמט?

במאמר לפניכם נסביר איך משחקים שחמט לילדים ולמבוגרים. נתחיל בהסבר על לוח השחמט וממה הוא מורכב, מהם סוגי כלים שיש בשחמט, מה המסלול של כל אחד, הערך שלהם והייחוד שלהם במשחק וכיצד הם מסודרים על הלוח.

לוח השחמט

לוח השחמט מורכב מ - 64 משבצות שחציין בהירות וחציין כהות המסודרות ב- 8 שורות ו ב -8  טורים. את הלוח מציבים כך שהמשבצת הימנית היא בלבן.

לכל צד 6 סוגי כלים שזזים באופן שונה על אותן משבצות ויש להם יתרונות וחסרונות במשחק. כעת נפרט על כל 6 הכלים במשחק השחמט.

הצריח

לכל משתתף יש שני צריחים. הצריח זז רק בקו ישר על הלוח לאורך השורות והטורים, קדימה ואחור. הוא יכול לנוע החל ממשבצת אחת עד לשבע ויותר כל עוד אין כלי חוצץ באמצע. הצריח אינו קופץ מעל כלים, למעט מקרה אחד שנקרא הצרחה, בו הוא קופץ מעל המלך. שוויו 5 נק' והוא נחשב, אחרי המלכה לכלי החזק ביותר מיתר הכלים.

רץ

לכל משתתף יש שני רצים. הרץ זז קדימה ואחורה רק בקוו אלכסוני כמה משבצות שיבקש, כל עוד יש מסלול פנוי. רץ שנמצא על משבצת כהה יישאר כך ויוכל לנוע רק על משבצות כהות כל המשחק וההפך. הרץ לא מדלג מעל כלים. שוויו 3 נק'. נקודות החוזק שלו הם בעמדות פתוחות שבהן הוא יכול לתמרן. אם כלי אחד של השחקן השני של היריב נמצא במסלולו, אזי הוא יכול להחליף את המשבצת של הכלי המוכה.

מלכה

לכל משתתף יש מלכה אחת. המלכה היא הכלי החזק על הלוח ושוויה - 9 נק'. היא משלבת את פעולותיהן של הצריח והרץ והיא לא מדלגת מעל כלים. כל כלי אשר נמצא במסלולה היא רשאית להחליפו.

פרש (הסוס)

לכל משתתף יש שני פרשים. הפרש זז שתי משבצות קדימה ואחת ימינה או שמאלה. רק לפרש יש את האפשרות לדלג מעל כלים שלו ושל המשתתף השני. שוויו 3 נק'.

מלך

לכל משתתף יש מלך אחד. המלך הוא הכלי החשוב בלוח ולכן יש להגן עליו תמיד. המלך הולך רק משבצת אחת לכל כיוון ( למעט בהצרחה), היה והוא ממוקם במרכז לוח ריק, אז הוא יכול להגיע ל - 8 משבצות שונות. הוא גם הכלי שקובע מי המנצח, מאחר שאם ניתן לתת מט למלך המשחק נגמר. אך מבחינת כוח התמרון שלו הוא שווה שלוש וחצי נק'.

רגלי

לכל משתתף יש 8 רגלים. הרגלי הוא הכלי הכי חלש בלוח והוא מתקדם רק קדימה ומכה את כלי היריב רק במידה וכליו נמצאים באלכסון אליו ובמשבצת אחת ממנו. שוויו נקודה אחת.

סידור הכלים על הלוח השחמט

את צריחים ממקמים בשורה הראשונה בשני צדי הלוח, לצדם את הפרשים ואחר כך את הרצים. נותרו רק שתי משבצות בהן ממקימים את המלכה הלבנה במשבצת לבנה וההפך, ובמשבצת האחרונה את המלך. בשורה הבאה ממקמים את שמונת הרגליים.

הצרחה

הצרחה היא פעולה הדדית בין המלך לצריח, על מנת לגרום למלך להיות ב- "בונקר". פעולה זו תבוא בעקבות זה שבתחילת המשחק, בשל המיקום שלו באמצע, הוא נמצא בעמדה חשופה להתקפה חזקה עליו מצד היריב. במהלך פעולת ההצרחה אנו נזיז את המלך שתי משבצות (פעם יחידה שמלך יזוז שתי משבצות) לכיוון הצריח והצריח ידלג (פעם אחת בלבד בכל המשחק) מעל המלך ויישאר צמוד אליו בשורה. (הפעם הבודדת בה שני כלים ינועו במסע אחד).

מט למלך

הניצחון בשחמט מושג באמצעות נתינת מט למלך, זהו מצב שבו המלך לא יכול להיחלץ מהמצב שאליו הוא נקלע ולמעשה לא יכול לנוע עוד כך שבעליו מוכרז כמפסיד במשחק, אפשרות נוספת לניצחון או הפסד זה אם נקבע זמן ואחד הצדדים לא עומד בו. 

עכשיו לאחר שיש לנו מידע בסיסי על משחק השחמט, נשאר לבחור איזה סט שחמט כדאי לקנות